Współprca z Sądem Arbitrażowym
w Winnicy - Ukraina

Uchwała Zarządu NIG w N.Tomyślu z dnia 15.06.2009

Dnia 15 czerwca 2009 r. Zarząd Nowotomyskiej Izby Gospodarczej w Nowym Tomyślu dokomał  na mocy Uchwały zmiany w regulaminie Sądu Arbitrażowego przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej.

 

Uchwała Zarządu Nowotomyskiej Izby Gospodarczej z dnia 15.06.2009 r.
wprowadzająca zmiany w regulaminie Sądu
 
 I.
  
W związku z zmianami Statutu Sądu dokonanymi uchwałą Walnego Zgromadzenie NIG z dnia 23.04.2009 r.
Zarząd NIG uchwala następujące zmiany regulaminu Sądu dostosowujących jego treść do zmienionych postanowień statutu.
 
I.
w & 1 ust.3
 
po słowach „sądownictwa polubownego „  dodaje sie słowa:     „ i mediacji,”
 
II.
w & 2
 
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:     
3.Sąd Arbitrażowy przy NIG prowadzi mediację na podstawie:
 1) wniosku o przeprowadzenie postępowania zmierzającego do ugodowego
     zakończenia sporu,
 2) umowy o mediację,
 3) postanowienia sądu powszechnego kierującego strony do mediacji, jeżeli
     żadna ze stron nie zgłosiła sprzeciwu. „
 
III.
W & 3
dodaje sie ust. 12 w brzmieniu:
12.Mediacja – proces dobrowolnego i poufnego porozumienia się stron w konflikcie w obecności bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej – mediatora.”
 
IV.
w & 7
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
 
3.  Strony mogą uzgodnić język: polski, angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, w którym będzie prowadzone postępowanie. W braku odmiennego zastrzeżenia stron, powyższe uzgodnienie odnosi się do wszystkich pism i oświadczeń pisemnych stron, rozprawy, jak również orzeczeń i zawiadomień Sądu.
 
W braku uzgodnienia przez strony języka postępowania, językiem tym jest język polski. Jednakże Zespół Orzekający może, biorąc pod uwagę stanowisko stron oraz okoliczności sprawy, zwłaszcza zaś język umowy stron, innych dokumentów stanowiących dowód w sprawie oraz język/języki przesłuchania świadków, biegłych i stron , zdecydować o innym niż polski języku dla określonych czynności w postępowaniu.
 
 
Przewodniczący Zespołu Orzekającego powołuje osobę biegłą w tłumaczeniu docałego postępowania lub jego części, jeśli prowadzone jest ono w języku innym niż polski.
 
Zespół Orzekający może zdecydować o tłumaczeniu na język postępowania każdego dokumentu sporządzonego w języku innym niż język postępowania albo zażądać dołączenia tłumaczenia dokumentów składanych w sprawie przez strony postępowania.
 
Jeżeli językiem postępowania jest język inny niż polski, protokoły rozprawy oraz pisma składane przez strony lub sformułowane przez Zespół Orzekający tłumaczone są na język polski przez tłumacza zaakceptowanego przez Zespół Orzekający.
 
Koszty uczestnictwa tłumacza na rozprawie oraz tłumaczenia dokumentów ponoszą strony według zasad określonych przez Zespół Orzekający.
 
 V.
w & 25
w ust. 2 w zdaniu drugim:   po słowach „ wniosek o wyłaczenie”   stawia się kropkę i skreśla słowo „arbitra”
 
w ust 3  po słowach „podmiotom funkcjonującym w postępowaniu” skreśla się   słowa: „ jako strony, arbitrowi, którego wniosek dotyczy oraz pozostałym arbitrom wchodzącym w skład zespołu orzekającego „
 
w ust. 1,2 i 3  po każdym przypadku wystapienia słowa „arbiter” lub „arbitra” dodaje się słowa „mediator” lub „mediatora”
 
  
VI.
dotychczasowe pareagrafy: 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, otrzymują kolejno oznaczenie: 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53.
dotychczasowy paragraf 47 otrzymuje oznaczenie 53.
 
 
VII.
Po paragrafie 39 dodaje się nowy tytuł „Mediacja”
 
VIII.
Paragrafy 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, otrzymują nastepujace brzmienie:
 
& 40
 
1. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych.
2.Mediator jest bezstronny, niezależny i pełni swoją funkcję wedle najlepszej wiedzy i umiejętności
3. Mediator nie może podjąć się pełnienia tej funkcji, jeżeli w danej sprawie zachodzą okoliczności, które budzą uzasadnione wątpliwości co jego bezstronności lub niezależności, a także wtedy, gdy nie ma on kwalifikacji określonych w umowie stron. Z tych samych przyczyn arbiter i mediator mogą podlegać wyłączeniu w trybie i na zasadach określonych w § 25 ust 1,2 i3. Pisemne oświadczenie o
nieprzyjęciu funkcji, mediator niezwłocznie przekazuje Prezesowi Sądu, w celu powtórzenia powołania/wyznaczenia mediatora.
5. Mediator składa na piśmie oświadczenie o swojej niezależności i bezstronności przed udostępnieniem akt sprawy.
 
6. Mediator obowiązany jest ujawnić stronom wszelkie okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jego niezależności lub bezstronności, w szczególności swoje bezpośrednie związki i kontakty zawodowe ze stronami lub podmiotami powiązanymi oraz pełnomocnikami stron i ich kancelariami lub spółkami, w których wykonują zawód, jeżeli miały one miejsce w okresie ostatnich trzech lat.
7. Mediator nie może brać udziału w postępowaniu arbitrażowym w sprawie, która była przedmiotem mediacji, jako arbiter lub pełnomocnik strony, chyba że strony postanowią inaczej lub mediacja zakończyła się ugodą, a strony wniosły o nadanie ugodzie formy wyroku w postępowaniu arbitrażowym.
Lista Mediatorów
1. Sąd prowadzi „Listę Mediatorów Rekomendowanych przez Sąd Arbitrażowy przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej”, zwaną dalej „Listą Mediatorów”.
2. Na Listę Mediatorów mogą zostać wpisane osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, nieskazitelnego charakteru, korzystające w pełni z praw publicznych.
3. O wpisie na Listę Mediatorów oraz o wykreśleniu z tych list postanawia Prezesa Sądu.
4. Lista Mediatorów winna zawierać: imię i nazwisko mediatora, stopień naukowy i tytuły zawodowe, zawód i miejsce jego wykonywania, znajomość języków obcych oraz opis innych kwalifikacji i umiejętności przydatnych w postępowaniu mediacyjnym. Mediatorzy udostępniają także inne dane osobowe na wewnętrzne potrzeby Sądu.
& 41
 Wszczęcie postępowania mediacyjnego
1. Przed wszczęciem postępowania przed sądem polubownym lub sądem powszechnym, strona sporu może zwrócić się do Sądu Arbitrażowego przy NIG z wnioskiem o przeprowadzenie, na podstawie Regulaminu, postępowania zmierzającego do ugodowego zakończenia sporu przedstawionego we wniosku.
2. Wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien zawierać: oznaczenie stron, żądanie wraz z przytoczeniem uzasadniających je okoliczności, podpis strony oraz wymienienie załączników. Jeżeli strony zawarły umowę o mediację na piśmie, do wniosku dołącza się odpis tej umowy.
 § 42
Wniesienie opłaty mediacyjnej oraz wezwanie drugiej strony 1. Sekretarz Sądu wzywa wnioskodawcę, aby w terminie oznaczonym, nie dłuższym niż dwa tygodnie, uiścił połowę opłaty rejestracyjną oraz połowę opłaty mediacyjnej w wysokości określonej w & 49 ust.2 regulaminu, a jeżeli wniosek nie odpowiada wymaganiom formalnym – nadto uzupełniła jego braki.
2. Po uiszczeniu opłat przez wnioskodawcę, Sekretarz Sądu doręcza drugiej stronie wniosek i wzywa ją do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w postępowaniu mediacyjnym oraz do uiszczenia połowy opłaty mediacyjnej, w terminie oznaczonym, nie dłuższym niż dwa tygodnie.
3. Jeżeli druga strona nie wyraziła zgody na przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, zwraca się wnioskodawcy wpłaconą przez niego opłatę mediacyjną.
§ 43
Mediator
1. Po wyrażeniu przez drugą stronę sporu zgody na postępowanie mediacyjne i po wpłaceniu przez nią połowy opłaty mediacyjnej – jeżeli strony wcześniej nie uzgodniły osoby mediatora - Sekretarz wzywa strony do powołania mediatora, w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie, przesyłając im jednocześnie Listę Mediatorów.
2. W braku powołania mediatora przez strony, mediatora wyznacza Komitet Nominacyjny spośród osób wpisanych na Listę Mediatorów.
3. Dotyczące arbitrów przepisy § 24 ust. 1, 2a i 3 oraz & 26 ust. 1,2 i 3 stosuje się odpowiednio do mediatora.
& 44
Postępowanie mediacyjne 1. Po otrzymaniu od stron akt dotyczących sporu, mediator organizuje spotkanie mediacyjne, wysłuchuje strony i przedstawia stronom propozycje polubownego uregulowania sporu.
2. Przed spotkaniem mediacyjnym lub w trakcie jego trwania, mediator może porozumiewać się ze stronami wspólnie, lub z każdą z osobna, nakłaniając je do zawarcia ugody.
3. Mediator powinien dołożyć starań, aby postępowanie mediacyjne zakończyło się na pierwszym spotkaniu, chyba że strony i mediator postanowią inaczej.
 
 
4. Żadne oświadczenia, wyjaśnienia i wnioski stron, złożone w trakcie postępowania mediacyjnego w związku z możliwością ugodowego zakończenia sporu, nie mogą być brane pod uwagę w postępowaniu arbitrażowym, ani sądowym, chyba że strony postanowią inaczej.
 
 
 
§ 45
Zakończenie postępowania mediacyjnego
1. Z przebiegu mediacji sporządza sie protokół, w którym oznacza sie miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, a także imie i nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko oraz adres mediatowa, a także wynik mediacji. Protokół podpisuje mediator.
Jeżeli strony wyrażą zgodę na zawarcie ugody, mediator sporządza protokół, zawierający nadto warunki i osnowę ugody. Postępowanie mediacyjne kończy się w tym przypadku podpisaniem protokołu przez strony i mediatora.
 
 
Jeżeli mediacja nie doprowadzi do zawarcia przez strony ugody, postępowanie mediacyjne zostaje zakończone złożeniem przez mediatora do akt sprawy protokołu zawierającego nadto oświadczenie stwierdzające, że do ugody nie doszło.
2. Ugoda zawarta przed mediatorem ma po jej zatwierdzeniu przez sąd moc prawną ugody zawartej przed sądem
§ 46
Nadanie ugodzie formy wyroku
1. Na zgodny wniosek stron o nadanie ugodzie zawartej w postępowaniu mediacyjnym formy wyroku, Komitet Nominacyjny wyznacza mediatora arbitrem uprawnionym do wydania wyroku.
2. Sekretarz Sądu wzywa strony, aby w terminie oznaczonym, nie dłuższym niż dwa tygodnie, uiściły opłatę arbitrażową (sądowa), należną z tytułu rozstrzygnięcia sporu przez Sąd. Jeżeli opłata arbitrażowa (sądowa) jest wyższa niż opłata mediacyjna strony zobowiązane są uiścić różnicę uwzględniającą dotychczas uiszczoną opłatę mediacyjną. Wysokość opłaty arbitrażowej (sądowej) określona jest w & 49 ust.1 regulaminu. W tym przypadku nie ma zastosowania & 50 regulaminu.
 
3. Jeżeli strony, które nie zawarły ugody w postępowaniu mediacyjnym, wyraziły
na piśmie zgodę na rozpoznanie sprawy w postępowaniu arbitrażowym, strona
powodowa wnosi należną opłatę arbitrażową (sądową). Przepis ten stosuje się odpowiednio,jeżeli zgodnie z treścią klauzuli arbitrażowej (zapisu na sąd), postępowanie mediacyjne poprzedza postępowanie arbitrażowe.
 
IX.
W & 47 (dotychczas 40)
            -           ust. 2, lit.b) - otrzymuje nowe brzmienie: „opłatę sądową lub mediacyjną”.
 
                   -       w ust. 2, lit. c) - po słowach „wydatki arbitrażowe” dodaje się słowa „ lub
                                                      mediacyjne”
                   -       w ust.3,           - dodaje sie zdanie w brzmieniu: „Jeżeli opłata lub
                           zaliczka jest uiszczana w walucie obcej, strona wnosi
                           w tej walucie kwotę stanowiącą równowartość opłaty
                           lub zaliczki wyrażonej w złotych polskich według
                           kursu sprzedaży waluty polskiej do innych walut,
                    ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w dniu
                           poprzedzającym dokonanie czynności, w związku z którą
                           opłata lub zaliczka jest pobierana.”
 
          - dodaje się ust. 8 w brzmieniu: W postępowaniu mediacyjnym opłatę
                           rejestracyjną, opłatę mediacyjną oraz wszelkie
                           zaliczki i inne koszty strony uiszczają po połowie.
 
X.
 
& 48 (dotychczas 41) – otrzymuje nowe brzmienie:
 
Opłata rejestracyjna
 
1. Strona wnosząca pozew lub pozew wzajemny zobowiązana jest uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 200,- zł.
Do opłaty doliczany jest VAT według stawki 22%
2. W postępowaniu mediacyjnym opłata rejestracyjna wynosi 100,- zł
Do opłaty doliczany jest VAT według stawki 22%
 
3. Opłata rejestracyjną nie podlega zwrotowi.
  
XI.
w & 49 (dotychczasowy 42)
 
ust. 2   otrzymuje   brzmienie:
 
2.Sąd pobiera opłatę mediacyjną odpowiednio do wartości przedmiotu sporu:
- do    4.999,00                             -      200,- zł
- od    5.000,00   do      -    9.999,00     -      400,- zł
- od   10.000,00   do      -   14.999,00     -      600,- zł
- od   15.000,00   do      -   19.999,00     -      800,- zł
- od   20.000,00   do      -   49.999,00     -     1000,- zł
- od   50.000,00   do      -   99.999,00     -     2000,- zł   
- od 100.000,00 do 199.999 zł - 3%,
- od 200.000,00 do 999.999 zł – 2,75%, lecz nie mniej niż 6.000,- zł;
- powyżej 1.000.000,00     - 27.500,- + 1% od nadwyżki ponad 1.000.000, 00
 
dotyczczasowy ust. 2,3 i 4 – otrzymują kolejno oznaczenie 3,4 i5 i brzmią:
 
3. Do podanych kwot opłaty sądowej i mediacyjnej należy doliczyć podatek VAT wg stawki 22%.
4. Opłata sądowa lub mediacyjna wskazana w ust. 1 i 2, może zostać zwiększena o 30%, jeżeli postępowanie toczy się w języku obcym albo wg porządku prawnego państwa obcego.
5. W sprawach nieskomplikowanych , gdzie strony przedkładają dokumenty i nie wnoszą innych dowodów możliwe jest zredukowanie opłaty rejestracyjnej oraz opłat sądowej i mediacyjnej do 1/4 wysokości tych opłat . O zredukowaniu opłat postanawia Prezes Sądu.
 
 
XII.
W & 51 (dotychczasowy 44)
 
w ust. 1 – zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
 
„1.Wydatki arbitrażowe lub mediacyjne, to koszty obciążające strony, a związane
 z czynnościami sądowymi lub mediacyjnymi w toku postępowania, w szczególności:”
 
w ust.1 po zdaniu pierwszym w pierwszym    wyliczeniu po słowie „arbitrów” dodaje się słowa „ lub mediatorów”.
 
Uchwała wchodzi z dniem podjęcia.