undefined
undefined

Rejestracja „wielkopolskiego sera smażonego” jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

W dniu 21 kwietnia 2009 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie Komisji (WE) nr 323/2009 z dnia 20 kwietnia 2009 r. rejestrujące niektóre nazwy w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Wielkopolski ser smażony (ChOG). „Wielkopolski ser smażony”  - produkowany przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską TOP TOMYŚL - członka Nowotomyskiej Izby Gospodarczej jest kolejnym, po „rogalu świętomarcińskim” i „miodzie wrzosowym z Borów Dolnośląskich”, polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.


Wielkopolski ser smażony wytwarzany jest w dwóch wariantach – naturalny lub z kminkiem. Produkt ten charakteryzuje się smakiem i zapachem pochodzącym od zgliwiałego i usmażonego twarogu oraz kminku.
Wielkopolski ser smażony wytwarzany zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą cieszy się nieustająco dobrą opinią w całej Polsce, a także poza jej granicami. Jego smak doceniają przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski. Dla nich smak sera smażonego jest smakiem, który pamiętają z dzieciństwa. Ser ten produkowany jest zgodnie z miejscową tradycją według receptury charakterystycznej dla tego obszaru Polski. To właśnie takiego sera smażonego, który przed laty robiły w domach ich matki i babki, poszukują konsumenci.
W Unii Europejskiej zarejestrowane zostało zarejestrowanych także sześć innych polskich produktów regionalnych – „bryndza podhalańska” i „oscypek” jako Chronione Nazwy Pochodzenia oraz miody pitne: „półtorak”, „dwójniak”, „trójniak” i „czwórniak” jako Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.